Nyomtatás

(Az alábbi Bmw E36 318i teszt az Autó Magazin 1992. Szeptemberi számában jelent meg, változtatás nélkül közöljük)
További E36-al foglalkozó cikkeink itt találhatók: E36

A gazdagon felszerelt, de amúgy olcsó kocsik gyártói ott spórolnak a költségeken, ahol a vásárló nem veszi észre.
A BMW ezzel teljesen ellentétes politikát folytat: még az alapfelszereltségű modelljei is többe kerülnek, mint a legtöbb konkurens kocsi extrákkal telezsúfolva, de amit ad az maga a minden részletében átgondolt minőség.



Az új 3-as BMW születését óriási csinnadratta, első lépéseit még nagyobb vita kísérte. Amilyen büszkék voltak a bajorok az új modellre, annyira igyekeztek a márka ellendrukkerei az első sorozat gyerekbetegségeit nagydobra verni. A gyár hamar reagált a kritikára, a friss 3-as BMW-tulajdonosoknak már nincs okuk panaszra: kocsijukkal mindazt megkapják, ami a fehér-kék emblémás autókat naggyá tette.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a BMW mindenkinek tetszene: a márka rajongótábora azokból áll, akik úgy gondolják, hogy ki tudják használni a rengeteg magas színvonalú műszaki megoldás előnyét. A valóságban a BMW-tulajdonosoknak az az elenyésző hányada, aki teljesen "kihozza" járművéből ami benne van, ténylegesen közveszélyes: még a legolcsóbb BMW fékjének és futóművének teljesítőképessége is a "normális" tempó többszöröséhez elegendő. Ez is egyfajta filozófia: a bajorok mindenből azt adják, ami szerintük a legjobb, a többi a vezetőn múlik, nem rajtuk. A márka arculatát erre alapozták, és ez az arculat tagadhatatlanul vonzó.

 

Az új 3-as formáját már megszoktuk, de még mindig izgalmasnak hat

De mit valósít meg mindebből a "kis" BMW-k között is az egyik legkisebb, a 318-as? Természetesen majdnem mindent. Már a kocsi formája is egyszerre elegáns és dinamikus, és tényleg remek légellenállási együtthatóval dicsekedhet. Csakhogy beszállás után kissé lehűl az ember: ilyenkor rájön mi mindent kellett feláldozni az aerodinamika oltárán. A hiányérzet eleinte azért gyötri, mert nem látja, hol végződik az autó. Ez ma már természetes, csak hát bizonytalanná tesz. Azután az első lámpánál rájövünk, hogy a tető első része mennyire lejt: ha valaki nem a kocsi aljában kuporog, csak úgy láthatja mikor kell indulnia, ha előrehajol az ülésben. Még rosszabb a helyzet, mikor elered az eső, mert a kocsi semmilyen eresszel sem rendelkezik. Felfelé olyan erősen szűkül a karosszéria, hogy az ajtót kinyitva egész biztos, hogy az ülésre vagy a combunkra folyik a víz.

A sportossághoz lóerők kellenek, nem is kevés. Ezért fogadtam némiképpen kétkedve, hogy az 1,8 literes kétszelepes motor jól megbirkózik a nem éppen kicsi karosszéria tömegével. Örömmel jelenthetem, hogy az aggodalmaim alaptalanok voltak: a 318i-n az ember nem veszi észre, hogy mindössze 113 lóerős. A trükk egyszerű: rövidre áttételezték a hajtóművet, ezért a pörgős motor nagyobb vonóerőt képes kifejteni. Meglepő, hogy a kocsi végsebessége valamivel 200 km/óra felett van (a gyári adat "csupán" 198 km/óra), és lehet, hogy még többet is menne, ha a fordulatszabályzó nem szabályozna le. De leszabályoz, mert az ötödik fokozat már túlságosan rövid.
A legtöbb motor magas fordulaton zajossá kezd válni. De nem a BMW. Bár az első szériákon még panaszkodtak a hangszigetelésre, a mi tesztautónkat nem tudnám zajosnak nevezni. Alapjáraton ténylegesen nem hallani a hangját, padlógázon, 5-6000 között vidáman gurgulázik, kellemetlen rezgésnek nyoma sincs.

A fehér-kék márkát a részletek gondos kidolgozása jellemzi

Más vonatkozásban is csak az elismerés hangján szólhatunk róla: mindig könnyen, gázadás nélkül indul be, bármilyen fordulatszámon azonnal húzni kezd (bár alul kicsit erőtlen) és még csak nem is nagyon éhes, 10-11 liter ólommentesnél sosem tart többre igényt száz kilométeren. A titok nyitja természetesen a számítástechnika, vagyis a motor működését irányító Motronic miniszámítógép, amelyet a BMW-vel közösen fejleszt a Bosch. Így aztán nem is csoda, hogy kifogástalanul működik.

A hatásos fényszóró magassága belülről állítható

A kocsi alapfelszereltségéhez hozzátartozik a szervokormány, amely eleinte szintén sokak haragját vonta magára. Hogy igazuk volt-e, vagy sem, ma már nem lehet eldönteni, az új 318i egyenesfutása mindenesetre kifogástalan. Fékezéskor ugyan figyelni kell, hogy az úthullámok ne húzzák el az autót, de a jelenség nem zavaró mértékű. Nagyon jól eltalált a kormány forgatásához szükséges erő, és a kormánymű áttételezése is elég közvetlen. Sajnos a kormányoszlop magasságállításáért felárat kell fizetni, igaz, erre csak azoknak van szükségük, akiknek a termete, vagy a megszokott vezetési pozíciója jelentősen eltér az átlagostól. Egyébként az állítható magasságú vezetőülés elég mozgásszabadságot ad a kényelmes elhelyezkedéshez.
Jól elérhetők a pedálok is, bár a gázpedált egy ideig szokni kell, mert az alsó végén van a forgástengely. A kuplung könnyen jár, a fék pedig frenetikus: kicsi az erőszükséglete, és mégis kemény. Tovább fokozza a tiszteletet, hogy remekül bírja az igénybevételt, a széria blokkolásgátlóval együtt egyszerűen hibátlan. Az biztos, hogy ezen a berendezésen nem múlhat baleset. A váltó is jó, de nem annyira mint a fék. Kapcsolási erőszükséglete kevés, nagyon finoman lehet vele bánni, a baj csak az, hogy nem is lehet másképp. Ha "izomból" akarjuk valamelyik fokozatot kapcsolni, könnyen elakadhatunk, leggyakrabban akkor, ha hármasból kettesbe akarunk váltani: minthogy a hátramenetet a váltókar lenyomása, vagy felhúzása nélkül, csupán egy erősebb rugó ellenében lehet kapcsolni, ráadásul pont balra felfelé, egy hirtelen mozdulattal könnyen bemehetünk az utcájába. Ennek megszokása azt is jelenti, hogy lemondunk a gyors visszakapcsolásról.
A többi kezelőszerv kifogástalan, csakúgy mint a műszerezettség. Nem azok viszont az ülések: széles háthoz méretezték őket és nem adnak kellő oldaltartást. További hibájuk, hogy a háttámlát csak durva fokozatokban lehet állítani, nem pedig fokozatmentesen, mint majdnem minden más autón.

Az alacsony peremen át könnyű hozzáférni a tágas csomagtartóhoz

 

Nagyon kellemes viszont az ablaktörlő automatikus intervallumszabályzása. Az ember azt hinné ez teljesen felesleges, de nem így van: közepes esőben, ha menet közben a lapátok sebessége pont jó, megállás után hamarosan nyikorogni kezd az üvegen a gumi - kivétel a BMW. Apró, de kellemes szolgáltatás, lefogadnám, hogy előbb-utóbb leutánozzák.

Ha már az esőnél tartunk, kicsit bele kell mélyedni a kocsi ívmeneti tulajdonságaiba is. A BMW száraz úton könnyen kezelhető, szinte lehetetlen kihozni a sodrából-, de nem így esőben! Ekkor ugyanis kijönnek rajta azok az agresszív vonások, amelyek a hátsókerékhajtású autókat jellemzik. Ha vizes az út, ugyanúgy kezdődik minden, mintha szárazon mennénk: a "Bömös" kifelé tolja az orrát. Egészen addig, amíg valami miatt el nem vessük a gázt: ekkora az autó azonnal megpördül. nagy gyakorlattal ugyan be lehet fogni a farát, szerintem azonban jobb, ha ezt autóversenyzőkre hagyjuk, és elfogadjuk, hogy a BMW nem "esőmenő".

Száraz úton bolondbiztos a BMW futóműve

Napnál világosabb, hogy átlagon felüli kocsit nem adnak ingyen. Én mégis kicsit túlzásnak tartom az árat, hiszen 2662125 forintért mások is nagyon jó autókat árulnak. Más kérdés, hogy a BMW rajongótáborában szép számmal vannak olyanok is, akik ki tudják fizetni ezt az összeget, és ezért megkapják azt az érzést, amelyet az összes fehér-kék emblémás autó nyújt.

Tóthmátyás Tibor
Kép: Honéczy Barnabás
Autó Magazin 1992. Szeptember

 

Sok a műanyag a belső térben, mégsem tűnik olcsónak a kocsi

Kapcsolódó elemek